Boskovice

Typ objektu

hřbitov

GPS
49.4851044, 16.6491197
Vlastnictví
ŽO Brno
Doba vzniku
do roku 1849
Památková ochrana
Přístupnost
Přílohy v PDF
Příspěvek

Nejstarší dochovaná zmínka o židovském hřbitově pochází z roku 1708, přestože hřbitov je o něco starší. Hřbitov byl v průběhu let několikrát rozšiřován a koncem 19. století byla postavena obřadní síň.  Jedním z nejznámějších pohřbených na zdejším hřbitově je učenec, autor spisu Machcit ha-šekel, boskovický rabín Samuel ha-levi Kollin. Jeho hrob je pravidelným cílem domácích a zejména zahraničních návštěvníků.

Hřbitov zaujímá rozlohu 14 528 m2. Na hřbitově se nachází obřadní síň, která čerstvě prošla rekonstrukcí. Nachází se zde až 3 000 náhrobních kamenů nebo jejich zlomků, náhrobky jsou seřazeny v pravidelných řadách. Největší hustota náhrobků je v centrální části hřbitova. Nejstarší náhrobky jsou z opuky, v současnosti rychle podléhají zkáze a jejich nápisy postupně degradují. Předběžnou dokumentací bylo zjištěno vážné poškození u 2/3 náhrobků.

Probíhá postupná celková dokumentace hřbitova, za podpory Nadačního fondu obětem holocaustu, její výsledky budou k dispozici snad již v roce 2024.

 

Starší dokumentace dostupná na:

http://www.chewra.com/keshetnew/kweb/location_tombs.aspx?lid=015&kid=0

Předchozí
Další

Více informací

Náklady

Příspěvek na údržbu a obnovu hřbitova

Tato památka není ve vlastnictví ŽOP ani FŽO. V případě zájmu o finanční nebo i jinou podporu památky se prosím obraťte na vlastníka objektu. Nebo nás kontaktujte.

 

Přispějte na péči o památky

Vzhledem k velkému množství většinou památkově chráněných objektů, které vyžadují opravy a údržbu, vítáme jakoukoliv finanční spoluúčast při této činnosti.

Náhrobky ke sponzoringu

Vybíráme náhrobky, které aktuálně potřebují opravu. Prohlédněte si jejich seznam a pomozte zrestaurovat náhrobky těch, kteří již pravděpodobně nemají potomky, jenž by se o památku mohli starat.